ARCHIVE 2014

Austrian Kata and Kumite Championships 2014 for Men, Women and Juniors

Dear Country Representative / Branch Chief / Shihan / Sensei
The SHINKYOKUSHIN  – Austrian Kyokushin Karate Organization herewith announces the following tournament:
Austrian Kata and Kumite Championships 2014
for Men, Women and Juniors
Sunday, June 15th 2014 in Vienna, Austria
If you want to register participants from your fighting/kata team or join the tournament as a member of the officials team, please make sure to be in time with your registration and send back the filled in forms via e-mail until  5th JUNE 2014.
Please do not hesitate to contact us to get any additional information needed!
Phone: Sensei Marek KUBEK,
+43 676 - 404 65 54
Postal address: SHINKYOKUSHIN – Austrian Kyokushin Karate Organization
Barichgasse 21-2-15
A-1030 Wien
E-mail:                       This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
You are kindly requested to use e-mail for fast and easy registration.
If you will not participate in this event, we would appreciate a short message from you as well.
Osu!
Dear Country Representative / Branch Chief / Shihan / Sensei The SHINKYOKUSHIN  – Austrian Kyokushin Karate Organization herewith announces the following tournament:

AUSTRIAN OPEN 2014

fights M-70 fights B-75
fights M-80 fightsB-75
fights M-80 fights G-60
fights M-70 upto 5kyu fights G-60
fights M-80 upto 5kyu fights CB-65
fights M-80 upto5kyu fights CB-75
fights W-60 fights CB-75
fights W-60 fights CG-55
fightsM-35y fights CG-55
fights B-65
Results-adult-kumite.pdf
Results-junior-and-cadets-kumite.pdf
Results-kata.pdf

 

SWISS OPEN JUNIORS 2014 - RESULTS

Boys Kat.1

1 Artem Kraevskyy , 2005   Ukraine
2 Oleksandr Rolk, 2004  Ukraine
3 Andrin Baumgartner, 2005  Switzerland

Boys Kat.2
1 Yaroslav Genza , 2000   Ukraine
2 Denys Yashchuk , 2002   Ukraine
3 Andriy Gofryk , 2000   Ukraine

Boys Kat.3
1 Daniel Kogut , 2003   Polen
2 Vilius Ogaras , 2004   Litauen
3 Enrikas Puceta , 2004   Litauen

Boys Kat.4
1 Michal Bekisz , 1999   Poland
2 Rostyslav Skarbek , 2002   Ukraine
3 Matas Sasnauskas , 2002   Lithuania

Boys Kat.5
1 Jack Zihlmann , 2005   Switzerland
2 Roman Spodaryk , 2000   Ukraine
3 Pascal Sprenger , 2000   Switzerland

Boys Kat.6
1 Veit Karpf , 1996   Switzerland
2 Silvan Vogel , 1999   Switzerland
3 Nicola Albrecht , 1999   Switzerland

Boys Kat.7  
1 Veit Karpf , 1996   Switzerland
2 Jack Zihlmann , 2005   Switzerland
3 Simon Wheler , 1998   Denmark

Girls Kat.1
1 Yara Polimeno , 2006   Switzerland
2 Carole Berliat , 2004   Switzerland
3 Nikolett Pataki , 2006   Hungary

Girls Kat.2
1 Evgeniya Iskruk , 1998   Ukraine
2 Axelle Taillard , 2002   France
3 Anna Bichuia , 2000   Ukraine

Girls Kat.3  
1 Zsofia Pataki , 2003   Hungary
2 Augusté Lankelyté , 2003   Lithuania

Girls Kat.4
1 Ivanna Skorobogatko , 2000   Ukraine
2 Khrystyna Osyka , 1998   Ukraine
3 Ivett Bugàr , 2001   Hungary  

Girls Kat.5  
1 Andreea Fulvia Pavel , 2000   Romania
2 Py Pasanen , 2002   Sweden
3 Oana Maria Pavel , 2002   Romania

Girls Kat.6  
1 Kim Rissi , 1996   Switzerland
2 Joana Lopes Gomes , 1999   Switzerland
3 Nadja Plocher , 1999   Switzerland

Girls Kat.7  
1 Ki Pasanen , 2001   Sweden
2 Laura Stankeviciüte , 1996   Lithuania
3 Oana Maria Pavel , 2002   Romania

KUMITE

Boys Kat.1  -30
1 Jack Zihlmann , 2005   Switzerland
2 Markiyan Antonyshyn , 2005   Ukraine
3 Mateusz Mazur , 2006   Poland
3 Marcin Gralewski , 2005   Poland

Boys Kat.3  -33
1 Artur Klepinin , 2004   Kazaksthan
2 Deividas Tysevic , 2004   Lithuania
3 Alan Boranbaev , 2004   Kazaksthan
3 Daniyal Nurmagambetov , 2003   Kazaksthan

Boys Kat.4  34-39
1 Jakübas Skurdenis , 2003   Lithuania
2 Hubert Derlatka , 2003   Poland
3 Niklas Mortan , 2003   Germany
3 Tanguy Carré , 2004   Switzerland

Boys Kat.5  +40
1 Viktor Baichev , 2003   Bulgaria
2 Jakub Flis , 2003   Poland
3 Bartek Maziarz , 2003   Poland
3 Filip Lenkiewicz , 2004   Poland

Boys Kat.6  -39
1 Renat Mitalipov , 2001   Kazaksthan
2 Ruslan Monastyrskyy , 2002   Ukraine
3 Deni Khamuratov , 2001   Kazaksthan
3 Andrey Lissitsa , 2002   Kazaksthan

Boys Kat.7  40-46
1 Rostyslav Skarbek , 2002   Ukraine
2 Vladyslav Martson , 2002   Ukraine
3 Nico Nebel , 2001   Germany
3 Marcell Lakatos , 2001   Hungary

Boys Kat.8  47-53
1 Maxime Soltner , 2001   France
2 Kaj Khulbe , 2001   Poland
3 Simon Caillard , 2002   France
3 Mathis Fazilleau , 2002   France

Boys Kat.9 +54
1 Vilius Petraitis , 2001   Lithuania
2 Matas Sasnauskas , 2002   Lithuania
3 Gabriel Carvahlo-Dematos , 2001   Switzerland
3 Orest Gabrys’ , 2001   Ukraine

Boys Kat.10  -50
1 Maks Podlecki , 2000   Poland
2 Bogdan Pozdnyakov , 2000   Kazaksthan
3 Yaroslav Genza , 2000   Ukraine
3 Roman Spodaryk , 2000   Ukraine

Boys Kat.11  51-58
1 Dmytro Merchuk  , 1999   Ukraine
2 Aleksas Gaidelis , 1999   Lithuania
3 Silvan Vogel , 1999   Switzerland
3 Marcel Kopij , 2000   Poland

Boys Kat.12  +59
1 Michal Bekisz , 1999   Poland
2 Pierre-Jean Bocel , 1999   France
3 Philipp Würsch , 1999   Switzerland
3 Jaroslaw Krzywosz , 1999   Poland

Boys Kat.15  -55
1 Rodolphe Nardot-Peyrille , 1997   France
2 Daniel Nita , 1997   Denmark

Boys Kat.15  -60
1 Yoeri Staal , 1996   Nederland
2 Oleh Osyka , 1998   Ukraine

Boys Kat.15  -65
1 Jakub Zagonczyk , 1996   Poland
2 Daniel Sternik , 1996   Poland
3 Simon Wheler , 1998   Denmark
3 Joey Spoor , 1998   Nederland  

Boys Kat.15  -70
1 Ruslan Krestin , 1997   Kazaksthan
2 Simon Zurfluh , 1996   Switzerland
3 Anders Christensen , 1997   Denmark
3 Florian Zurfluh , 1996   Switzerland

Boys Kat.15  -75  
1 Abdullah Besic , 1996   Switzerlnad
2 Mykola Nyzhnyk , 1997   Ukraine
3 Duncan Fischer , 1998   Switzerland
3 Stef Blankers , 1997   Nederland

Boys Kat.15 +76
1 Ivo Djaftanov , 1998   Bulgaria
2 Quentin Derbellay , 1997   Switzerlnad
3 Linas Petraitis , 1996   Lithuania
3 Nathan Derbellay , 1997   Switzerland

Girls Kat.1
1 Nikolett Pataki , 2006   Hungary
2 Viktoria Viàrnagy , 2005   Hungary
3 Sara Baek , 2006   Switzerland
3 Luka Mileskaité , 2005   Lithuania

Girls Kat.2  -33
1 Augusté Lankelyté , 2003   Lithuania
2 Anna Wandschneider , 2003   Germany
3 Luisa Antonini , 2003   Switzerland
3 Titanilla Bazsö , 2004   Hungary

Girls Kat.3 +34
1 Zsofia Pataki , 2003   Hungary
2 Hanna Nemes , 2003   Hungary
3 Maeva Laemmel , 2004   France
3 Chani Barnes , 2003   Great Britain  

Girls Kat.4  -39
1 Nina Plocher , 2002   Switzerland
2 Oana Maria Pavel , 2002   Romania
3 Ivett Bugàr , 2001   Hungary
3 Axelle Taillard , 2002   France

Girls Kat.5  40-46  
1 Daria Banasiak , 2002   Poland
2 Radvilé Bendziüte , 2002   Lithuania
3 Jasmin Denier , 2002   Switzerlnad
3 Sherilyn van Damme , 2002   Nederland

Girls Kat.6  47-53
1 Melanie Zihlmann , 2001   Switzerland
2 Germanté Gecaité , 2001   Lithuania

Girls Kat.8 -50
1 Joana Lopes Gomes , 1999   Switzerland
2 Andreea Fulvia Pavel , 2000   Romania
3 Oliwia Staszewska , 1999   Poland
3 Inga Borowka , 2000   Poland 

Girls Kat.9  51-58
1 Naomi Verhagen , 1999   Nederland
2 Yfke Vermijs , 1999   Nederland
3 Ivanna Skorobogatko , 2000   Ukraine
3 Viktorija Volckova , 1999   Lithuania  

Girls Kat.10  +59
1 Ea Gronlund , 2000   Denmark
2 Viktoria Pataki , 2000   Hungary

EUROPEAN KYOKUSHIN KARATE CHAMPIONSHIP BAKU, 2014 - SENIORS

EUROPEAN KYOKUSHIN KARATE CHAMPIONSHIP BAKU, 2014
1 Szepesi Csenge HUNGARY +65 kg
2 Kaliciak Agata POLAND +65 kg
3Chirila Viviana ROMANIA +65 kg
3 Balsyte Diana LITHUANIA +65 kg
1 Constantin Elena ROMANIA -55 kg
2 Maciute Diana LITHUANIA -55 kg
3 Szabó Zsófia HUNGARY -55 kg
3 Lubos Marta POLAND -55 kg
1 Mikstaite Inga LITHUANIA -65 kg
2 Gudeliauskaite Gabija LITHUANIA -65 kg
3 Körmöndi Lidia HUNGARY -65 kg
3 Wallin Cecilia SWEDEN -65 kg
1 Draugelis Andrius LITHUANIA +90 kg
2 Margarint Dorin ROMANIA +90 kg
3 Olsson Fredrik SWEDEN +90 kg
3 Nikatsadze Emzari GEORGIA +90 kg
1 Zinchenko Andrei GEORGIA -70 kg
2 SAFAROV ORUJ AZERBAIJAN -70 kg
3 Rózsa Gábor HUNGARY -70 kg
3 Eimontas Jonas LITHUANIA -70 kg
1 Ilas Marius ROMANIA -80 kg
2 Cepla Vytautas LITHUANIA -80 kg
3 MAMMADOV YASIR AZERBAIJAN -80 kg
3 HASANOV SALAHAT AZERBAIJAN -80 kg
1 Dimitrov Valeri BULGARIA -90 kg
2 Vangelov Vasil BULGARIA -90 kg
3 Gudauskas Valdemaras LITHUANIA -90 kg
3 Secinski Edgard LITHUANIA -90 kg

Female
1 Constantin Elena ROMANIA -55 kg
2 Maciute Diana LITHUANIA -55 kg
3 Szabó Zsófia HUNGARY -55 kg
3 Lubos Marta POLAND -55 kg 

1 Mikstaite Inga LITHUANIA -65 kg
2 Gudeliauskaite Gabija LITHUANIA -65 kg
3 Körmöndi Lidia HUNGARY -65 kg
3 Wallin Cecilia SWEDEN -65 kg 

1 Szepesi Csenge HUNGARY +65 kg
2 Kaliciak Agata POLAND +65 kg
3Chirila Viviana ROMANIA +65 kg
3 Balsyte Diana LITHUANIA +65 kg

1 Draugelis Andrius LITHUANIA +90 kg
2 Margarint Dorin ROMANIA +90 kg
3 Olsson Fredrik SWEDEN +90 kg
3 Nikatsadze Emzari GEORGIA +90 kg

1 Kovács Mónika HUNGARY
2 Pivoriunaite Rita LITHUANIA
3 Petersen Christina DENMARK
4 Maciute Diana LITHUANIA 


Male

1 Zinchenko Andrei GEORGIA -70 kg
2 SAFAROV ORUJ AZERBAIJAN -70 kg
3 Rózsa Gábor HUNGARY -70 kg
3 Eimontas Jonas LITHUANIA -70 kg

1 Ilas Marius ROMANIA -80 kg
2 Cepla Vytautas LITHUANIA -80 kg
3 MAMMADOV YASIR AZERBAIJAN -80 kg
3 HASANOV SALAHAT AZERBAIJAN -80 kg 

1 Dimitrov Valeri BULGARIA -90 kg
2 Vangelov Vasil BULGARIA -90 kg
3 Gudauskas Valdemaras LITHUANIA -90 kg
3 Secinski Edgard LITHUANIA -90 kg

1 Paskauskas Raimundas LITHUANIA 
2 Boldut Cristian ROMANIA 
3 Toth Attila HUNGARY
4 Kozubowski Konrad POLAND  

 

EUROPEAN KYOKUSHIN KARATE CHAMPIONSHIP BAKU, Azerbaijan, 2014 - JUNIORS

1 Lagno Svitlana UKRAINE +65 kg
2 Piotrowska Eliza POLAND +65 kg
3 Larsson Sanne SWEDEN +65 kg 3
3 Bochorishvili Ani GEORGIA +65 kg
1 Venckute Skaiste LITHUANIA -60 kg
2 Mihova Darina BULGARIA -60 kg
3 Seregély Gyöngyi HUNGARY -60 kg
3 Horváth Kitti HUNGARY -60 kg
1 Sadowska Weronika POLAND -65 kg
2 VRH TENA CROATIA -65 kg
3 Gataveckaite Emilija LITHUANIA -65 kg
3 Zielinska Monika POLAND -65 kg
1  Barusaite Rima LITHUANIA -55 kg
2 Mireva Krasimira BULGARIA -55 kg
3 Németh Veronika HUNGARY -55 kg
3 Zeburtovic Erika LITHUANIA -55 kg
1 Antipovas Viktoras LITHUANIA +75 kg 1
2 Misinas Kasparas LITHUANIA +75 kg 2
3 Buhai Volodymyr UKRAINE +75 kg 3
3 Kaptur Mateusz POLAND +75 kg 3
1 NURIYEV KHAYAL AZERBAIJAN -60 kg 1
2 ALIYEV ASIM AZERBAIJAN -60 kg 2
3 SAYADOV ETIBAR AZERBAIJAN -60 kg 3
3 Zemlianskij Oleg LITHUANIA -60 kg 3
1 EYYUBOV KARIM AZERBAIJAN -70 kg 1
2 Todorov Hristiyan BULGARIA -70 kg 2
3 HUMBATOV ELTAJ AZERBAIJAN -70 kg 3
3 Szűcs Péter HUNGARY -70 kg 3
1 Samizade Ziyafatalla (Milad) SWEDEN -65 kg 1
2 Matiukas Deividas LITHUANIA -65 kg 2
3 Karczub Zalán HUNGARY -65 kg 3
3 Zagonczyk Jakub POLAND -65 kg 3
1 ALIYEV NIYAMADDIN AZERBAIJAN -55 kg 1
2 Kutkevicius Vidmantas LITHUANIA -55 kg 2
3 Lipnickas Vilius LITHUANIA -55 kg 3
3 Grzegorzyca Szymon POLAND -55 kg 3
1 Svynarenko Oleksandr UKRAINE -75 kg 1
2 Vaitulionis Sarunas LITHUANIA -75 kg 2
3 Ludszky Zsolt Roland HUNGARY -75 kg 3
3 Rétfalvi Tamás HUNGARY -75 kg 3

Female
1  Barusaite Rima LITHUANIA -55 kg
2 Mireva Krasimira BULGARIA -55 kg
3 Németh Veronika HUNGARY -55 kg
3 Zeburtovic Erika LITHUANIA -55 kg

1 Venckute Skaiste LITHUANIA -60 kg 
2 Mihova Darina BULGARIA -60 kg
3 Seregély Gyöngyi HUNGARY -60 kg
3 Horváth Kitti HUNGARY -60 kg

1 Sadowska Weronika POLAND -65 kg
2 VRH TENA CROATIA -65 kg
3 Gataveckaite Emilija LITHUANIA -65 kg
3 Zielinska Monika POLAND -65 kg

1 Lagno Svitlana UKRAINE +65 kg
2 Piotrowska Eliza POLAND +65 kg
3 Larsson Sanne SWEDEN +65 kg 3
3 Bochorishvili Ani GEORGIA +65 kg

1 Barusaite Rima LITHUANIA
2 PEREZ UNZALU MAIDER SPAIN
3 Georgieva Demitsa BULGARIA
4 Venckute Skaiste LITHUANIA


Male
1 ALIYEV NIYAMADDIN AZERBAIJAN -55 kg
2 Kutkevicius Vidmantas LITHUANIA -55 kg
3 Lipnickas Vilius LITHUANIA -55 kg
3 Grzegorzyca Szymon POLAND -55 kg 

1 NURIYEV KHAYAL AZERBAIJAN -60 kg
2 ALIYEV ASIM AZERBAIJAN -60 kg
3 SAYADOV ETIBAR AZERBAIJAN -60 kg
3 Zemlianskij Oleg LITHUANIA -60 kg 

1 Samizade Ziyafatalla (Milad) SWEDEN -65 kg
2 Matiukas Deividas LITHUANIA -65 kg
3 Karczub Zalán HUNGARY -65 kg
3 Zagonczyk Jakub POLAND -65 kg 

1 EYYUBOV KARIM AZERBAIJAN -70 kg
2 Todorov Hristiyan BULGARIA -70 kg
3 HUMBATOV ELTAJ AZERBAIJAN -70 kg
3 Szűcs Péter HUNGARY -70 kg 

1 Svynarenko Oleksandr UKRAINE -75 kg
2 Vaitulionis Sarunas LITHUANIA -75 kg
3 Ludszky Zsolt Roland HUNGARY -75 kg
3 Rétfalvi Tamás HUNGARY -75 kg 

1 Antipovas Viktoras LITHUANIA +75 kg
2 Misinas Kasparas LITHUANIA +75 kg
3 Buhai Volodymyr UKRAINE +75 kg
3 Kaptur Mateusz POLAND +75 kg

1 Estevan Navarro Pedro SPAIN
2 Slynko Maksym UKRAINE
3 Karpowicz Michał POLAND
4 Urbonas Julius LITHUANIA

GALLERY

Movies

XI OYAMA MEMORIAL CUP IN SLOVAKIA

28th of April, 2019 in Sport Hall of Zlatná na Ostrove Slovakia

European Karate Championship 2019

13-14th of April 2019 in Vilnius, Lithuania

SWEDISH EASTER CAMP 2019

19 - 21 April, Östersund, Sweden

24th BRANKO BRANKO BOŠNJAK MEMORIAL

5th of October 2019 in Sports hall “Samobor” in Samobor, Andrije Hebranga 26a

We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of the site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information